KRİPTO PARALARTEKNİK ANALİZ
Trend

Bitcoin (BTC) Yeniden Mi Doğuyor

Bitcoin (BTC) Yeniden Mi Doğuyor

Bitcoin (BTC) Yeniden Mi Doğuyor

Merhaba sevgili dostlar. uzun zaman sonra yeniden birlikteyiz. İş ve sağlık sebepleri ile sizlerden uzak kaldığım için üzgün olduğumu bilmenizi istiyorum. Son dönemde gerçekleşen kripto para hareketleri ve özellikle piyasa ağırlığını elinde bulunduran Bitcoin (BTC) göze çarpıyor. Burada herkesin merak ettiği şu soru karşımıza geliyor.

Bitcoin üzerinde Kasım 2021 döneminden Mayıs 2022 dönemine kadar süren satış baskısı gerçekleşti. Haziran 2022 döneminde yerini bir dengelenme dönemine bırakmıştı. Ancak sonrasında 2023 itibariyle yönünü yeniden yukarıya çevirmişti.

Bitcoin Yeniden Mi Doğuyor
Bitcoin (BTC) Yeniden Mi Doğuyor

Önümüzdeki Dönemde Bizleri Neler Bekliyor ?

  • Bitcoin için 2023 yılı oldukça hareketli geçmişti. Birçok şirket Bitcoin ETF başvuruları yapmış ve bu başvurular genel marketteki işlem hacmini arttıracağı için olumlu olarak fiyatlara yansımıştı.

ETF Nedir diye soracak olursanız; kripto paraların fiyat hareketlerini takip eden fonlar anlamına gelmekte olup, Bu ETF’ler sayesinde yatırımcılar, doğrudan kripto paralara yatırım yapmak zorunda olmadan, bu varlık sınıfına ETF’ler aracılığıyla yatırım yapabilmektedirler.

  • 2024 yılında ise kripto piyasası ve özellikle Bitcoin takipçilerinin sabırsızlıkla beklediği Halving Nisan ayı sonuna kadar gerçekleşmesi beklenmektedir.

Bitcoin için en önemli tarihlerden olan halving (blok ödüllerinin yarılanması) anlamına gelmekte olup, madencilik faaliyetinin zorlaşması ile birlikte dolaşımda olan bitcoinlere yönelik talebin artması ile fiyatın yukarı yönlü hareket potansiyelini arttırır.

Mevcut Teknik Görünüm

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz Görünümü
Bitcoin (BTC) Teknik Analiz Görünümü

2023 yılı başında yukarı yönlü artan ivme 28000 dolar seviyesinde kırılan trend ile birlikte kendini net olarak belli etmeye başladı. Özellikle 41000 dolar seviyesinin aşılması ile birlikte alım iştahında agrasiflikler görmeye başlayabiliriz.

48000 seviyesinin aşılması halinde ise parti mumlarının yanmaya başlayacağı ve piyasa oyuncuları tarafından yeni ATH (All Time High) beklentilerinin dillendirilmesinin artacağı ve bu beklentilerin gerçekleşmesi halinde ise muhtemel teknik direnç seviyelerinin aşağıdaki görseldeki bölgelerde oluşacağı kanaatindeyim.

 

Bitcoin Uzun Vade Teknik Direnç Seviyeleri
Bitcoin (BTC) Uzun Vade Teknik Direnç Seviyeleri

Kişisel Yorumuma gelecek olursak; bilindiği üzere Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) genel market değerini yaklaşık % 70 oranında domine etmektedir. Bu seviye olası bir boğa sezonu başlangıcında bir miktar daha yükselebilir. Bu süreçte altcoinler bir ezilme yaşayabilirler (ki daha önceki dönemlerde emsalleri mevcuttur).

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır;

  • Hiçbir sosyal medya fenomeni sizin faydanıza iş yapmaya can atmaz.
  • Sosyal medyada çokça dillendirilen coinler birileri tarafından pazarlanmaya çalışılıyordur.
  • Coin piyasasında HODL yapmak, sabırlı olmak ve sabır döneminde stake yaparak birim maliyet düşürmek önemlidir.
  • Bir veya birden fazla coine yatırım yapıp unutmak yerine aylık olarak belirli bir tutarda düzenli alım yapmak risk yönetimi açısından daha uygun sonuçlar verecektir.
  • Finansal piyasalarda tek dost ve tek düşman kendinizsiniz.

Yeni makalelerde görüşmek üzere 🙂

Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte ve sağlıcakla kalın.

Yukarıda belirtilen tüm yazı ve grafikler yazarın Bila Bedel eğitim amacıyla kaleme aldığı kişisel deneyim ve bilgilerin aktarılmasından oluşmakta olup, yatırım tavsiyesi içermemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)