GÜNCEL HABERLERKÜTÜPHANE
Trend

Gelire Endeksli Senet Nedir ?

Merhabalar sevgili okuyucu, dün itibariyle enflasyon ve dolara karşı geliştirilen bir enstrüman olan Gelire Endeksli Senet (GES) hakkında açıklamalar yapıldı. Gelin bu yazımızda GES ve etkilerinden bahsedelim.

Gelire Endeksli Senet Nedir ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile vatandaşın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi için gelire endeksli senet ihraç edileceği duyuruldu.

Gelire endeksli senetler için talep toplama işleminin 15 Haziran – 22 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacağını belirtti.

Hazine GES için şu bilgi notunu paylaştı:

Gelire endeksli senetler (GES): Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki bazı kuruluşların bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenen senetlerdir.

GES Gelirleri Hangi Kuruluşların Hasılatına Endekslenecek ?
 • GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri içerisinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endeksli olacaktır.
 • Bu çerçevede, söz konusu senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında DHMİ ve KEGM tarafından
  bütçeye aktarılan üç aylık hasılat payları toplamı esas alınacaktır.
 • Kupon ödemeleri, Hazinece belirlenen getiri oranının hasılat payı tutarları gerçekleşmeleri neticesinde hesaplanan endeks değeri ile yeniden değerlenmesi yöntemiyle hesaplanacaktır.

Gelire Endeksli Senet Genel Bilgiler (Kaynak : GES Basın Duyurusu)

 • GES’lerin kupon ödemelerinde esas alınacak beklenen hasılat payı tutarı olarak, 2022 Yılı Bütçe Kanunu’nda açıklanan 2022 yılı için toplam 874.144.000 TL (DHMİ’den sağlanan gelir tahmini 565.993.000 TL ve KEGM’den sağlanan gelir tahmini 308.151.000 TL) olan gelir tahmini tutarı baz alınacaktır.
 • Bu kapsamda, ilgili aylar için hasılat endeksinin hesaplanmasında söz konusu projeksiyonların gelir tahmin
  rakamının ilgili yıl için aylık olarak eşit dağıldığı varsayımı esas alınmaktadır.
 • 23.09.2022 ve 23.12.2022 tarihlerinde yapılacak kupon ödemelerinde stopaj oranı %0 olacaktır.
 • GES’lere ilişkin detaylı bilgilere www.hmb.gov.tr ve www.hmb.gov.tr/yatirimcilar-icin-bilgiler internet sitelerinden ulaşılabilir.

Duyuru beklenen yatırımcı ilgisini görecek mi ve dolarizasyon talebi azalacak mı, bunu zaman içinde göreceğiz. Hali hazırdaki dolar grafiğine bakarsak, bir tepki gördüğü aşikar.

Dolarda GES Tepkisi
Dolarda GES Tepkisi

Ancak bunun sürekli olması ve Türk Lirası varlıklarına talebin devamlılığı elzem görünüyor. Umarım hükümetimiz ve maliye bakanlığımızın girişimleri başarı ile sonuçlanır.

Yeni ve finansal okuryazarlığı arttırıcı makalelerde görüşmek üzere,

Diğer kategorilerdeki makalelere göz atmayı unutmayın, keyifli okumalar dilerim. 🙂

Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte ve sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)