KÜTÜPHANE

Şirketler Neden Halka Arz Edilir ?

Şirketler Neden Halka Arz Edilir ?

Bu yazımızda şirketler neden halka arz gerçekleştirir, buradan elde edilecek fon nelerde kullanılır, bu ve benzeri soruların üzerinde duracağız. Başlayalım öyleyse;

Daha önceki “Hisse Senetleri Hakkında Temel Kavramlar” başlıklı yazımızda hisse senetlerinin bir şirkete ait sermayenin 1 TL sine denk gelen finansal bir enstrüman olduğunu belirtmiştik. 

Peki bu şirketler neden hisselerini halka arz etme (yatırımcılara satmak) gereği duyarlar?

Başarılı ve büyüme oranları yüksek olan şirketler; faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla, 

Halka Arz 1
Halka Arz 1

Finansal kaynak açığı olan şirketler isebanka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. (1)

Halka Arz-2
Halka Arz-2

Bu durum basiretli tüccar durumunda olan şirketler açısından elbette olumlu olacaktır. Yatırımcılarına da olumlu yansıyacaktır.

Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var elbette.

Örnekleri birçok kaynaktan görülebilecektir. Ancak ederinin çok üzerinde pazarlanan enstrümanların iyi anlaşılabilmesi için tarihten bir olay (2) aktarmak istiyorum.

Lale çılgınlığı, diğer adlarıyla Lale balonuLale spekülasyonu Hollanda Altın Çağı‘nda lale (Tulipa) soğanlarının fiyatlarının aniden aşırı derecede yükselip çöküşe geçtiği döneme verilen isimdir.

Şubat 1637’de Lale Çılgınlığı’nın doruk noktasında laleye dayalı sözleşmeler yetenekli bir zanaatkarın yıllık gelirinin 10 katına satılmıştır. Bu olay genelde tarihteki ilk spekülatif balon (veya ekonomik balon) olarak bilinir.[3] Lale çılgınlığı terimi günümüzde varlık fiyatlarının gerçek fiyatlarından sapmasını ifade eden bir benzetme olarak kullanılmaktadır.[4]

Her borsa yatırımcısı içten içe almış olduğu hissenin kısa sürede yükselmesini, hatta yukarıda bahsettiğimiz lale çılgınlığında olduğu gibi patlayıp gitmesini istemektedir. 

Ancak durum hep bu ölçüde olmaz. 

Duruma bu pencereden baktığımız zaman, hisse senetlerine tasarruflarını yatıran yatırımcılar, her zaman doğru seçimleri yapamamakta, bazen bilgisizlikten, bazen ilgisizlikten, bazen ise kumarbazca hissiyatlar sebebiyle yanlış tercihlerde bulunup birikimlerini kaybedebilmektedir.

Hisse senetlerinin seçiminde çeşitli analiz yöntemleri ile hisseler içinde en uygun olanın belirlenmesi gerekmektedir.

Bir sonraki yazımızda hisselerin temel analiz yöntemleri ve örnek çalışmalar ile devam edeceğiz. 

Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)