TEKNİK ANALİZ

Boğa Tuzakları Tespit ve Yorumlanması

Boğa Tuzakları, aşağı yönlü seyreden ya da yatay olarak hareket eden trendin direnç noktalarını, hızlı bir şekilde kırarak yükseliş trendi başlayacağı yanılgısını oluşturmasıdır.  

Boğa Tuzağı Nedir?

Sanki bir yükseliş trendi başlıyor gibi ard arda gelen yükseliş mumlarından sonra piyasanın tekrar direnç çizgilerinin altına çekilerek ayı piyasasına ya da yatay hareketine devam ettiği durumlardır. 

Boğa Tuzağı Özellikleri

  • İşlemciyi yeni bir trend oluştuğuna ikna etmeye çalışır.
  • Direncin kırılmasından hemen sonra yükselişini tersine dönmesiyle kendini gösterir.
  • Alım sinyali gibi gözükse de yardımcı göstergeler ile teyit edilmelidir. 

Nasıl Anlaşılır?

Genellikle tuzağı tespit etmek zordur. Elbette bir kırılma sonrası varlığın fiyatı muhtemelen artacaktır. Ancak, tuzağı tespiti için yapılabilecek en önemli şey işlem yapılan enstrümanla ilgili temel ve teknik analiz yapmaktır.

Kullanılabilecek yardımcı göstergeler;

  • Aşırı Alım Satım Göstergeleri
  • Momentum Göstergesi 
Boğa Tuzağı Örneği
Boğa Tuzağı Örneği

Borsa gibi manipülasyona açık piyasalarda, tuzak genellikle tahtacı diye adlandırılan ve güçlü bir sermayesi bulunan yatırımcı tarafından kurulabilir.

Fiyatların yükselmesini sağlayarak bir boğa piyasası başlayacağına dair algı oluşturan manipülatörler, fiyatların şişmesinin ardından elindeki varlıkları da yüksek fiyattan satarak küçük yatırımcıların boğa tuzağına yakalanmasına neden olabilir.

Boğa Tuzağı Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

  • İşlem hacminin hareketi teyit etmesine dikkat edin. Eğer işlem hacmi düşük ve fiyat sert hareket ediyorsa bir tuzağın ortaya çıkma olasılığı var demektir.
  • Aşırı alım satım göstergelerindeki uyumsuzlukları kontrol edin. uyumsuzluk mevcut ise tuzaktan şüphe etmenizde fayda vardır.
  • Haberleri Kontrol Edin. İşlem yapılan enstrüman hakkında fiyatı etkileyecek bir haber, hareketin doğruluğuna onay verebilir. 
  • Mutlaka Zarar Durdur Emri Kullanın
  • Sadece Ana Trend Doğrultusunda İşlem Yapın.

Trend sizin dostunuzdur. 

Bu sözcük birçok profesyonel yatırımcı tarafından kabul gören bir tabirdir. Trendler devam ettiği sürece fiyat yükselişinin takip edilmesi gerekmektedir. Aksi halde oluşabilecek büyük kârlar sadece izlenecek ve elden kaçırılacaktır. 

Trend varsa fiyat anlamsızdır.

Bu sözle ise; trend varlığını devam ettirdiği sürece fiyat hareketinin takip edilmesi gerektiği ve geriye dönüşe ilişkin kesin kanıtlar ortaya çıkmadan satış yapılmaması gerektiği anlatmaktadır.

Ayı tuzaklarını ele alacağımız diğer yazımıza kadar sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)