GÜNCEL HABERLERKÜTÜPHANE

Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Önemli Notlar

Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Önemli Notlar

Merhabalar sevgili okuyucu. uzun zamandır iş ve zihinsel yoğunluk sebebiyle site içeriğine ekleme yapamadığım için özür diliyorum.

Tüm okuyucularımızın borsaya olan ilgisi belirgin şekilde ortada iken borsaya yeni başlayanlar için önemli notları bir makale olarak paylaşmak aklıma gelmişti. Bu süreçte yapmış olduğum okumalar sırasında sosyal medya üzerinde hatırı sayılır takipçisi bulunan  @beyazyakagiyer isimli kullanıcıdan faydalı olacağını düşündüğüm içerikler gördüm ve bu içerikleri kendi bilgilerimle de harmanlayarak sizinle paylaşmak istedim.

Finansal Okuryazarlığınızı Arttırın

Borsaya başlanırken ilkokula başlamış bir çocuğun heyecanına sahip olun ve önce alfabeyi öğrenin. Temel terimleri öğrenin, unutmayın emeklemeden yürüyemez, yürümeden koşamazsınız.

Teknik Analiz Öğrenin

Alfabe öğrenildikten sonra önemli olan kalem ile yazı yazmaktır. Teknik Analiz bu işin kalemi ise Trend çizimi ve formasyon okumaları da sonraki adımlarıdır.

Sosyal Medya Etkisinden Uzak Durun

Hangi hisseyi alacağınızı bilmiyorsanız, portföy paylaşmış insanlara hisse sormaktan vazgeçin, derinlik bilgisi yorumlama yapamıyorsanız yada diğer sorularınız için x hissesini öneren sosyal medya hesaplarından koşarak uzaklaşın.

Hiç kimse size para kazandırma heveslisi değildir. Oluşturulacak güven sonra atılacak olan kazıklar için hazırlanmış merdiven taşlarıdır.

Finansal piyasalarda kendinizden başka akıl hocanız ve dostunuz yoktur.

UNUTMAYIN

Yatırım Fonlarını Değerlendirin

Benim yukarıda yazılanlara hiç aklım ermiyor yada bunlara zamanım yok diyorsanız Hisse Senedi Yatırım Fonları sizin için uygun seçimler arasında olacaktır.

Düşük İşlem Hacmi Sizin Düşmanınızdır

Yeni başlayan borsa sevdalıları için düşük fiyatlı olan hisseler cazip görünecektir. Ancak her düşük fiyat ucuz diye bir kural yoktur. Bazen bir hisse 1 TL iken pahalı, 100 TL iken ise çok ucuz olabilir. Günlük işlem hacmi düşük olan hisseler genellikle manipülasyona uğrama ihtimali yüksek olabilecek hisselerdir. Bu sürece yakalanan yeni bir borsacının dilinde tek bir söz olur. “Borsaya girdiğim güne lanet olsun”

Bu sözden uzak kalmak için işlem hacmi yüksek olan tahtalar daha doğru bir seçim olacaktır.

Bir denizde su ne kadar fazla ise, suyun kaldırma kuvveti de o kadar fazla olacaktır. Sığ sular insanı dibe çeker.

Uzun Vadeli Yatırım Güzeldir

Özkaynak Akış Tablosu

Borsada esas olan işlemci yada oyuncu olmak değil yatırımcı olmaktır. Uzun vadeli yatırım yapacağınız şirketi seçmek için Faaliyet Raporlarını okumaktan gocunmayın. Kârını ortakları ile paylaşmayı alışkanlık haline getirmiş bir şirkete uzun vadeli bir süreçte yapılan “Temettü Yatırımcılığı” emin olun ki işlemci yada oyunculuktan çok daha yüksek getiri potansiyeline sahip olacaktır.

Yeni makalelerde görüşmek üzere,

Diğer kategorilerdeki makalelere göz atmayı unutmayın, keyifli okumalar dilerim. 🙂

Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte ve sağlıcakla kalın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)