GÜNCEL HABERLERKRİPTO PARALAR

Casper (CSPR) Coin Nedir ?

Herkese selamlar, bugün yakın zamanda ismini bolca duyacağımızı düşündüğüm Casper (CSPR) coin üzerinde duracağız.

Casper (CSPR) Nedir?

Casper ağı ilk canlı Proof of Stake blok zinciridir.

Proof of Stake (PoS – Hisse Kanıtı), hesaplama gücüne dayanan bir sistem yerine dijital varlık sahipliğini dikkate alan bir protokoldür.

Hisse Kanıtı protokolünde, işlem doğrulayabilmek ve gelirden pay almak isteyen kullanıcılar, kriptopara varlıklarını, doğrulama için kullanılmak üzere kilitlemeleri gerekir. “Staking” (gelirden pay alma) olarak adlandılan bu kilitleme işleminde, cüzdanda, bu işlem için kullanılmak istenen tutar, kilidi kaldırılana kadar cüzdandan çekilemez ve kullanıcının hissesi olarak ağda işaretlenir.

Hisse kanıtı protokolünü kullanan blok zincirlerinde, kullanıcılar, blok doğrulama ödüllerini ve diğer kullanıcıların ödediği transfer ücretlerini (madenci ücreti) hisseleriyle orantılı olarak paylaşır. Bu işlemi, halka açık bir şirketin hisselerine sahip olmaya benzetebiliriz. Daha fazla hisse sahibi olan kişilerin, şirketin dağıttığı kardan daha yüksek pay alması gibi, “staking” için daha fazla kriptopara kaynağı ayıran kullanıcılar da gelirden daha yüksek pay alırlar.

Amacı Nedir ?

Casper, günümüzde kurumsal ve geliştiricilerin blockchain teknolojisini benimsemesini hızlandırmak ve gelecekte kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gelişmek için tasarlanmıştır.

Casper (CSPR) kullanmış olduğu yazılım alt yapısı sayesinde Proof of Stake kullanan en büyük kripto para projelerinden biri olacaktır.

Casper (CSPR) Özellikleri Nelerdir?

 • CBC-Casper teminat kanıtı; Casper, Ethereum geliştiricileri tarafından tasarlanan orijinal CBC Casper spesifikasyonlarından oluşturuldu.
 • Kurumsal Optimizasyon; İşletmeler ağ üzerinde özel veya izinli uygulamalar oluşturmayı seçebilirler.
 • Ölçeklenebilir; Casper’ın PoS mimarisi, bir veritabanı ölçeklendirme çözümü olan parçalamayı etkinleştirecek.
 • Geleceğin Kanıtı; Yükseltilebilir sözleşmeler, öngörülebilir gaz ücretleri ve WebAssembly, Casper’ın işletmeler gibi gelişmesini sağlar.

Proje CEO su Kimdir ?

Mrinal Manohar; Microsoft ve Bain Capital’de teknolojik ve finansal alanda liderlik yapan ve Medya ve Telekom sektöründe +1 milyar dolar tutarında bir hedge fonu sayesinde yönetim sağlamıştır. Ethereum ve Blockstack gibi kripto paralara benzeyen projelerin kapsamında dönem yatırımcılarındandır.

Ekibin Kalanında Kimler var ?

Medha Parlikar, CTO

Adobe, Omniture, Avalara, MP3.com ve DivX gibi büyük şirketler sayesinde üretim yazılımı sağlama konusunu da içeren uzun sürelik deneyimlere sahip ürün ve mühendislik lideri olarak oluşum sağlamıştır.

Clifford Sarkin, COO

Daha öncesinde lider bir kripto fonu olarak bulunan DNA.Fund’daki iş geliştirme bölümünde de başkan yardımcılığı yapmış bir girişimcidir.

Dr. Daniel Kane, Konsensüs Protokol Danışmanı

MIT mezunu, Harvard’da doktora yapmış olan Dr. Daniel Kane, CasperLabs’a konsensüs algoritmaları hakkında danışmanlık yapmakta ve projede Highway protokolüne temel katkıda bulunmada etkindir.

Ashok Ranadive, Program Yöneticisi

Makine Mühendisliği mezunu ve Nükleer Mühendislik alanında yüksek lisans yapan Ashok Ranadive Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda da öncesinde görev yapmıştır. 12 yıldan fazla Google’da projenin inşası için ve ayrıca ekip lideri olarak çalışmıştır.

Program Ortakları ve Yatırımcıları kimlerdir ?

Aşağıda proje ortakları ve paydaşlar hakkında görsel bulunmaktadır.

Casper (CSPR) Proje Paydaşları
Casper (CSPR) Proje Paydaşları

Piyasa Değeri Ne Kadar ?

Yazının yazıldığı 01.11.2021 tarihi itibariyle www.coinmarketcap.com sıralamasında yaklaşık 280 milyon dolarlık piyasa değeri ile 191. sırada yer almaktadır.

Sisteme Son Dönemde Yapılan Yeni Entegrasyonlar

Casperdash(Beta) :

 • Gösterge paneli
 • Jetonlar
 • Tüm işlemler cüzdanda geçmiş hareketler
 • Anahtar yönetici

Picaswap :

 • Casper için DEX
 • Takas,Likidite Havuzları,Farm PICAS,WCSPR (birbiriyleriyle engtegre)
 • Casper Network cüzdan bağlama

Casper -QR

 • Alıcı Adresi girin
 • Casper Tutarını girin
 • Bir mesaj yazın ( bankalardaki para transferlerinde açıklama bölümüne birşeyler yazın der yada kira ödemesi,fatura, harçlık vs vs işaretlememizi ister ) aynı sistem
 • ID numara
 • QR kod okuyucusu telefondan kamera yardımıyla direk okutup gönderme sistemi ( kişiye özel anlık QR kod resmi)

Metacask

 • Viski Fıçısı NFT’leri Için Pazar Yeri

Friendly Market

 • Casper’da DeFi’nin Evi
 • Birden fazla ürüne ve tek bir ekosisteme erişmenizi sağlayan Casper ağındaki merkezi olmayan finansa açılan kapı

Sonuç olarak; özellikle son günlerde gündeme gelen Metaverse projesi ile birlikte Casper projesinin önümüzdeki günlerde karşımıza sıklıkla çıkacağını düşünüyorum. Umarım proje, hem yatırımcıları hem de kullanıcıları açısından yüz güldüren günler getirir.

Yeni coinlerde görüşmek üzere.

Sitemizi takipte kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)