GÜNCEL HABERLERKRİPTO PARALAR

Çin Merkez Bankasının Kripto Para Kararı

Çin Merkez Bankasının Kripto Para Kararı ve Sonrası ortaya çıkan gelişmeler, beklentiler ve yeni haberler ile Selamlar sevgili okuyucu.

24 Eylül 2021 günü tüm kripto para yatırımcıları için şok edici bir gün olduğunu söylemeliyim.

Haberde Çin merkez bankası tarafından; kripto paralar ve türevleriyle yapılan tüm işlemlerin yasaklandığı belirtildi.

Ayrıca;

  • Sanal para ile yürütülen iş faaliyetleri yasa dışı faaliyetler olduğu,
  • Bu faaliyetleri yürütenlerin kanunlar çerçevesinde cezai sorumlulukları soruşturacağı,
  • Son yıllarda Bitcoin ve diğer sanal paraların alışverişinin yaygınlaştığını ve bu yaygınlaşmanın ekonomik ve mali düzeni sekteye uğrattığını,
  • Bu faaliyetlerin kara para aklamayı, yasa dışı fon toplama, sahtecilik, piramit projeleri ve diğer yasa dışı suç faaliyetlerini artırdığını,

Tüm bu gelişmelerin “halkın varlıklarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attığını” vurguladı.

BTC madenciliği en fazla nerede yapılıyordu ?

Cambridge Üniversitesine bağlı bir ekibin yayınlamış olduğu haritaya göre Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya ve ABD nin hakimiyet gösterdiği haritada Çin liste başı durumda görünüyor.(Kaynak)

Çin Merkez Bankasının
Cambridge Üniversitesi Bitcoin Madencilik Haritası

Kartlar Yeniden Dağıtılıyor

Kripto para piyasasında oldukça büyük bir sermaye akışının olduğu birçok kişi tarafından bilinen bir husustur.

Bu sermaye pastasının içerisindeki pay ne kadar büyür ise otorite durumundaki devletler yada bu parayı yöneten para babalarının paylarını yükseltmek için yerin gelince güvercin yeri gelince şahin yaklaşımlar gösterdiğini görmekteyiz. Çin Merkez Bankasının hareket tarzı da bu yönde değerlendirilmelidir diye düşünüyorum.

Çin’in kripto parayı yasaklamasının etkisi ne olur?

Amerikaninsesi.com sitesinin 24 eylül tarihli haberine göre;

Çin’in kararını açıklamasından sonra kripto para birimlerinin değerinde düşüş kaydedilse de bu gerileme, Mayıs ayında, Çin Devlet Konseyi’nin bitcoin üretiminin üzerine gideceğini açıklamasından sonra yaşanan düşüşe kıyasla daha hafif oldu.

Çin, esas sınavı, kuralları çiğneyen platformları ve kişileri ortaya çıkarıp cezalandırma üzerine verecek.

Bazı uzmanlar, Çin’de daha önceki dijital para birimini kısıtlama girişimlerinde olduğu gibi bu sefer de kararlı yatırımcıların kripto para ticareti yapmanın yolunu bir şekilde bulabileceği görüşünde.

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Ganesh Viswanath Natraj, “Çin’deki tüccarlar artık yasadışı kabul edilen online platformlara erişim sağlayamasalar da kripto birimler, fonların işletimini yurt dışına aktarabilir” dedi.

Bundan Sonra Neler Olabilir ?

Öncelikle belirttiğim hususların tamamen kişisel beyin fırtınası tahminleri olduğunu söylemek istiyorum.

Senaryo 1 :Çin Agrasif tedbirler kullanmaya devam eder ve tüm yatırımcıların parasını içerde bıraktırır (ki en uçuk olasılıktır bana göre)

Senaryo 2 : Çin tarafından yapılan aksiyonlar sonrası madencilik faaliyetlerinin merkezi daha çok bu işe sıcak bakan yönetimlerin bulunduğu Güney Amerika ülkelerine yönelir (El Salvador gibi)

Senaryo 3 :Çin tarafından yapılan aksiyonlar bu işi yöneten büyük babaların hoşuna gitmez ve hükümet üzerine aklınızı başınıza alın şeklinde bir söylem ortaya koyarlar ve Çin merkez bankası “alınan tedbirler tasarruf sahiplerimizi düşündüğümüzden daha çok zarara uğratacak, yanlış karar vermişiz kusura bakmayın” der 🙂

Sonuç olarak; coinmarketcap.com verilerine göre yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir piyasa büyüklüğünün ve günlük 100 milyar dolarlık işlem hacminin oluştuğu bir piyasanın bir anda ortadan kalkması bana oldukça ütopik bir beklenti olarak geliyor.

Ayrıca; küçük yatırımcının para kazanması lazım ki, büyüklerin üretip sattığı ürünleri alabilsin ve büyükler daha fazla kazanabilsin. Böylece çark dönmeye devam etsin.

Yeni yazılarımız için sitemizi takipte kalın. Sağlıcakla…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)