TEKNİK ANALİZ

Ölü Kedi Zıplaması

Merhabalar sevgili okuyucu, bu yazımızda; birçok piyasada uzun süredir devam eden aşağı yönlü fiyat hareketlerinden sonra birçok enstrümanda görebileceğimiz bir oluşum olan Ölü Kedi Zıplaması üzerinde duracağız.

Ölü Kedi Zıplaması Nedir ?

Uzun vadeli düşüş trendi içine giren değer varlığının, kısa süreliğine yukarı yönlü hareket edip yeniden düşmeye devam etmesine “Ölü Kedi Sıçraması” veya “Death Cat Bounce” adı verilir.

Hareketin Oluşumu
 • Fiyatta gerilemenin ardından geçici bir iyileşme süreci olan ölü kedi sıçraması isimli hareket, ayı piyasasında gözlenir.
 • Aşağı yönlü ilerleyen fiyat kısa süreliğine yukarı yönelir.
 • Çok kısa süren bu hareket satış baskısına yenik düşer ve fiyat küçük bir tepe yapıp aşağı yönde ilerlemeyi sürdürür.
Ölü Kedi Zıplaması
Ölü Kedi Zıplaması
İşlemcilerin Davranışı
 • Ölü kedi sıçrayışı hareketi meydana geldiğinde yatırımcılar, düşüş hızı yavaşlayan ve yukarı yönlü ivmelenen fiyatın yükseliş trendine girdiğini zannedebilirler.
 • Eğer kısa süreli yükseliş sonlanıp genel düşüş trendi devam ederse, bu formasyon ortaya çıkar.
 • Bu küçük yükseliş süreçlerine dikkat etmeli, ayı piyasasının bir anda boğa rallisine dönüştüğünü düşünülmemelidir.
 • Tepki alımlarının devamında fiyat yükseliş trendine girmiş gibi gözükse de hızlı bir şekilde aşağı yönelir ve sıçrama öncesindeki düşüş seviyesinin de altına gerileme gözlenir.

Genellikle yatırımcılar, fiyattaki düşüşün ardından dibi tespit ettiklerini ve yerel dipten dönüş gerçekleşerek yükseliş sürecinin başlayacağını düşünerek yanılırlar. Zira ölü kedi sıçramasının yaşandığı, düşüşün gerçekleşmesinin ve fiyattaki genel hareketin tamamlanmasının ardından anlaşılır.

Ölü Kedi Zıplaması Nedenleri 
 • Elinde yüklü miktarda varlık bulunan yatırımcıların yeni alıcıların gelmesini sağlamak amacıyla fiyatı yükseltmesi,
 • Fiyat bir miktar yükseldikten sonra ellerindeki varlıkları az da olsa kârla satarlar ve ölü kedi sıçramasının meydana gelmesine sebep olurlar.
 • Diğer taraftan varlık fiyatındaki düşüşün artık belli bir noktada sona ermesini umut eden piyasa oyuncuları, yerel dibin görüldüğünü düşünerek alımlarını hızlandırabilir. Akabinde orta büyüklükteki yatırımcıların bu kısa vadeli yükselişi avantaja çevirmek için kâr alımı yapmalarıyla yeniden düşüş süreci başlayabilir ve ölü kedi sıçraması görülebilir.
 • Finansal piyasaları değerlendiren teknik analistler, alım yapacakların dikkatli olmaları konusunda uyarmak için bu formasyonu sıklıkla dile getirirler.
 • Zira düşüş trendlerinde, fiyatlar geçici olarak yükselip kısa süreli toparlanmaların ardından yeniden düşmeye devam edebilir. Küçük yükselişlerin normal karşılanması gerektiğine dikkat çeken analistler bu tabiri kullanılabilir.

Ölü kedi sıçraması makroekonomilerden küçük ölçekli hisse senetlerine kadar geniş bir finansal yelpazede gözlenebilir. Herhangi bir varlığın tepe veya dip fiyatını belirlemek ne kadar zor ise, ölü kedi sıçramasını önceden belirlemek de deneyimli yatırımcılar için bile çok zordur.

Yeni makalelerde görüşmek üzere,

Diğer kategorilerdeki makalelere göz atmayı unutmayın, keyifli okumalar dilerim. 🙂

Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte ve sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)