GÜNCEL HABERLERTEMEL ANALİZ

Özkaynak Değişim Tablosu

Merhabalar sevgili okuyucu, şirketler hepimizin bildiği gibi ticari varlıklarını devam ettirmek üzerine kurulurlar ve bu kuruluşun devamlılığı öz kaynaklarını arttırmak ile doğru orantılıdır. İşte bu makalede işlenecek olan Özkaynak Değişimi Tablosu ile bir firmanın belli bir dönemde özkaynak kalemlerinde meydana ge­len artış veya azalışları nasıl okumamız gerektiği üzerinde duracağız.

"<yoastmark

Özkaynak Değişimi Tablosu 

İşletme sahip ve ortaklarının yaptığı ilave yatırımları gösterir. Yani sermaye artırımı, yedek, fon ve kâr kalemle­rindeki değişiklikler bu tablo yardımıyla finansal tablo kullanıcılarına aktarılır.

Özkaynak bir yandan işletmenin faaliyetlerini yürütmesi için gerekli olan kay­nakları gösterirken diğer taraftan işletmeden alacaklı olanlara karşı bir güvence oluşturarak, yabancı kaynaklardan yararlanılmasına da olanak sağlar. Ayrıca işlet­menin karşılaşacağı çeşitli risklere karşı da bir sigorta görevi üstlenmektedir.

Özkaynaklar Değişimi Tablosu Düzenleniş Amacı 

Özellikle sermaye şirketlerinde dönem içinde özkaynak kalemlerinde meydana gelen değişmelerin topluca gösterilmesini sağlamaktır.

Özkaynak Değişimi Tablosu Düzenleme Kuralları
  • Cari dönem ve önceki dönem verilerini içerecek biçimde sunulur. Bu itibarla öz kaynakları artıran kalemler her dönemde farklı olabilir. Bu nedenle ilgili dönemi etkileyen veri tabanı eksiksiz hazırlanır.

Tablo;

  • Ödenmiş sermaye,
  • sermaye yedekleri,
  • kar yedekleri
  • geçmiş dönemler karı (zararı) ve
  • dönem net karı (zararı)

kalemlerinin her birinin dönem başı tutarını, dönem içinde kalemlerde meydana gelen azalışları, artışları ve dönem bakiyesini ayrı ayrı gösterecek şekilde düzenlenir. Öz kaynak kalemlerini artıran işlemler artı, azaltan işlemler ise parantez içinde gösterilerek eksi olarak dikkate alınır.

Ben bu tabloyu tanımlayacak olsam şöyle İfade ederdim sanıyorum. Özkaynak firmaların damarlarında akan kandır. Bu kan ne kadar eksik olursa hayat o kadar kısa sürer, kan ne kadar fazla ise kendisinin zamanında sağlığına kavuşmasına yardımcı olmuş olanlara o kandan dağıtması, kan bağışında bulunması gerekir (kâr payı 🙂 )

Her ne kadar içinde bulunduğumuz dönem yatırımcılar için can sıkıcı olsa da, diğer kategorilerdeki makalelere göz atmayı unutmayın, keyifli okumalar dilerim. 

Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)