GÜNCEL HABERLERKRİPTO PARALAR

Token Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Token Nedir?

Token Nedir

Token; Blockchain ekosisteminde dijital olarak transfer edilebilen varlıklardır ve bir değeri, hizmeti veya bir ürünü temsil edebilir.

Blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda üç ana çeşidi vardır.

  • Hizmet token’ı; yazılım, dijital içerik vb. gibi hizmetlere ya da ürünlere erişim imkanı verir.
  • Menkul kıymet token’ı; gerçek hayattaki fiziksel varlıkları temsil edebilir
  • hisse senedi token’ı da bir şirkette kısmi sahipliğe karşılık gelir

Günümüzde token’lar, çoğunlukla Ethereum blok zinciri üzerinde yer alır.

Token’ın coin’den temel farkı, coin’in kendine ait bağımsız bir blok zincirine sahip olması, token’ın ise mevcut bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir kripto para olmasında yatar.

Token standartları

  • ERC-20: Token’lar arasında en yaygın standart budur. Ethereum blok zincirine ait bir standardıdır. Neredeyse tüm büyük token’lar ERC-20 uyumludur. ERC-20 kodu, Ethereum üzerinde token oluşturma sürecini basitleştirmiştir. Şu an itibari ile Ethereum blok zincirinde 259,000 ERC-20 token’ı vardır.
  • ERC-223: Bu standart, ERC-20’deki birtakım kusurlar üzerine geliştirildi. ERC-20’nin ERC-223’te ele alınan en önemli kusuru, kullanıcıların uygun bir cüzdan yerine yanlışlıkla bir akıllı sözleşmeye gönderdiklerinde token’larını kaybetmesi. ERC-223’te bu önleniyor. Ayrıca ERC-223, ERC-20’ye kıyasla esasen transfer konusunda yüzde 50 daha ucuz. Bununla beraber, çoğu Ethereum cüzdanı hala ERC-223 token’ları için destek sunmuyor ve ERC-20 standardı, yaygın olarak benimsenmeye devam ediyor.
  • ERC-721: Bir başka önemli token standardı de ERC-721’dir. Bu standart, Ethereum platformunda non-fungible token’ların oluşturulmasını sağlar. NFT olarak kısaltılan bu token’lar, blok zincirindeki benzersiz varlıkları temsil eder ve adından da anlaşılabileceği gibi birbiriyle değiştirilemez. Bir blok zincirinde doğrulanabilirlik ve sahiplik kanıtı olarak işlev görürler. Günümüzde ağırlıklı olarak oyun alanında kullanılıyorlar. Şu an itibari ile 5000’e yakın ERC-721 sözleşmesi bulunuyor. Bunlar arasında en popülerleri Gods Unchained Cards, CryptoKitties ve MyCryptoHeroes’tir. Bu standart, ilk olarak 2018 yılının Ocak ayında oluşturuldu. ERC-827’den ERC-1155’e farklı token standartları da vardır. Sadece Ethereum’da değil, buna benzer token standartları farklı blok zincirlerinde de bulunuyor. Örneğin TRON’da TRC-10 ve TRC-20 gibi token standartları mevcut.

Diğer makalelerimiz için sitemizi takipte kalın,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)