KRİPTO PARALAR

Alternatif Coinlerin Doğuşu

Alternatif coinlerin ortaya çıkışı; bitcoin ekosistemi içerisinde farklı hizmetler, sistemler veya emtiaları temsil eden varlıkların olması gerekmesi ile olmuştur.

Bunun dışında ortaya çıkmasının başlıca nedeni, Bitcoin’in kusurlarını iyileştirmek ve aşmak için yeni özellikler geliştirerek bitcoin ile rekabet etmeye çalışmaktır.

Alternatif Coinlerin Ortaya Çıkışı
Alternatif Coinlerin Ortaya Çıkışı

Alternatif coinlerin Ortaya Çıkış Nedenleri

  • Altcoinler, Bitcoin’in 2009’da piyasaya sürülmesinden sonraki muazzam başarısından sonra piyasaya sürülen alternatif kripto paralardır.
  • Genel olarak, altcoinler, bitcoin’e alternatiftir, çünkü bu altcoinler, Bitcoin protokol sınırlamalarını/özelliklerini iyileştirme ve çözme eğilimindedirler. 
  • Altcoinler, Bitcoin’e daha iyi ikame olmayı hedeflemektedir. 
  • Bitcoin’in ilk peer-to-peer dijital para birimi olarak sağladığı başarı, diğer benzer dijital para birimlerinin bu alana girişini kolaylaştırmıştır.

En Çok İşlem Gören AltCoinler

Sayıları her geçen gün değişmekle birlikte, dergipark sitesi tarafından yapılan çalışmada; en fazla işlem gören coinler Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, EOS, LiteCoin, Stellar Lumens, Cardano, Tether, IOTA, TRON, Monero, NEO, Dash, Binance Coin, Ethereum Classic, VeChain, NEM, Ontology ve Qtum olarak belirtilmiştir.

Altcoinler hakkında talebin bu kadar fazla olmasının nedenlerine bakacak olursak;

  • Hangi altcoin’in kazanan olacağını bilmiyorsunuzdur.
  • Her proje kendini geliştirme çalışması içerisinde ve gün geçtikçe bu yarış kızışmaya devam etmektedir.
  • Her proje yöneticisi, kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarını en iyi karşılayabilecek projeyi ortaya koymak için rekabet halindedir.

Para türleri içinde en yeni olan kripto paraları para piyasalarında önemli bir alternatif haline gelmektedir.

Kripto paranın güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditlerine bakıldığında günümüz para sistemi ile aralarındaki ilişki daha iyi anlaşılacaktır.

FIRSATLAR

Sırdaş hesap özelliği; Kripto para önemli bir yatırım aracı olma özelliğine sahiptir. Kıyı bankacılığı gibi sırdaş işlem özelliğine sahiptir. Bu yönü ile b saklanmak istenen servetlerin ülkelere çekilmesinde önemli rol oynar. Bu yöntemle bir çok ülkenin kabul ettiği önemli bir döviz rezervine sahip olunabilir.

Arz artışının yapılamaması; Kur hareketlerindeki spekülatif durum burada yaşanmayabilir. Üretilen kripto paranın tamamı önceden belirlenen bir miktara bağlı olduğu için altın külçe sisteminin avantajlarına benzer bir durum yaratmış oluyor. Üretimden fazla para çoğaltma durumu ortadan kalkmış oluyor.

TEHDİTLER

Dağıtık sistemle takip edilmesi; Bu yöntem tüm kayıtların herkese açık yapılmasından dolayı, politika geliştirme durumunu engellemiş oluyor. Her işlem herkes tarafından anında yapılabiliyor.

Merkezi Yönetme Olmaması; Hisse senedi gibi her an el değiştirebilen bir özelliğe sahiptir. Miktarına müdahale edilememektedir. Her an üretim artıp azalabilir.

Hesapların isimle kaydedilmemesinden Dolayı Kaybetme Tehdidi; Güvenlik açısından son derece yüksek güvenlikli şifrelerle hesapların kodlanması önemlidir. Ancak hesaba girmek için kimlik kontrolü yapılmayıp, şifreyi bilenin hesaba girebilmesi önemli bir tehdittir.

GÜÇLÜ YANLARI

Yüksek Şifreleme; Hesapların kırılma ihtimalinin çok zor olması, sanal ortamda olduğundan Kimsenin isteğine Göre Yönlendirilememesi, sanal ortamda kurallar değiştirilemediğinden para arzı ve talebi yönlendirilememektedir.

Miktarının Azaltılıp Çoğaltılamaması: Para arzı değiştirilememektedir. Böylece ekonomide üretim karşılığı olmayan para oluşturulamamaktadır.

ZAYIF YANLARI

Kabul görme sorunu; henüz tüm dünya da kabul görmemiştir.

Yasal alt yapı eksikliği; Türkiye’de ve dünya da kripto para ile ilgili yasal düzenleme tam olarak yapılmamıştır.

Hesap güvenliğinin olmaması; daha hesaplarda şahıslar belirlenemediği için şifre kaybetme veya unutma durumunda hesaba erişim ihtimali yoktur.

Vergilendirilememesi; yasal açıdan kayıt altına alınamadığı için vergilendirmesi de yapılamamaktadır

Kaynak olarak kullandığımız dergipark çalışmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Kripto paralar ile ilgili sıradaki makalelerimizde; coin veya token in tanımı, projesi, whitepaper özeti, proje yöneticisi ve takımı hakkında bilgiler verilecektir.

Sitemizi takipte ve sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)