KRİPTO PARALARTEMEL ANALİZ

Kripto Para Temel Analizi Nasıl Yapılır ?

Kripto Para Temel Analizi
Kripto Para Temel Analizi

Kripto para temel analizi, bir finansal varlık hakkındaki mevcut bilgileri derinlemesine incelemeyi içerir. Örneğin, bu varlığın kullanım alanlarını, varlığı kullanan kişi sayısını ya da projenin arkasındaki ekibi inceleyebilirsiniz.

Hedefiniz, varlığın değerlemesinin aşırı mı yoksa düşük mü olduğuna yönelik bir sonuca varmaktır. Edindiğiniz iç görüleri bu aşamada, alım satım pozisyonlarınızı yönetmek için kullanabilirsiniz

Kripto paralar kadar oynak varlıklarla alım satım yapmak beceri gerektirir. Bir strateji belirlemek, alım satımın büyük dünyasını anlamak, teknik ve temel analizde uzmanlaşmak, öğrenme eğrisi olan uygulamalardır.

Kripto para temel analizindeki yaklaşım, geleneksel piyasalarda kullanılana benzer olsa da denenmiş ve test edilmiş araçları kripto varlıkları değerlendirmek için kullanmak tam olarak mümkün değildir. Kripto paralarda doğru bir şekilde temel analiz yapabilmek için bu varlıkların değerinin neye dayandığını anlayabilmemiz gerekir.

Bu makalede, kripto paralar incelenirken dikkat edilmesi gereken ölçütleri anlatmaya çalışacağız.

Zincir Üstü Ölçütler

Zincir üstü ölçütler, blockchain tarafından sunulan verilere bakılarak gözlemlenebilen ölçütlerdir. Örneğin, CoinMarketCap’in Bitcoin için zincir üstü analizi bize birçok bilgi verir. Diğer ek kaynaklar arasında ise Coinmetrics’in Veri Grafikleri ve Binance Research’ün proje raporları yer alır.

İşlem sayısı

İşlem sayısı, bir ağda gerçekleşen hareketlere yönelik iyi bir ölçüttür. Belirli zaman aralıkları için bu sayının bir grafiğini çıkararak (ya da hareketli ortalamaları kullanarak) hareketlerin zaman içinde nasıl değiştiğini görebiliriz.
 

İşlem değeri

İşlem sayısıyla karıştırılmaması gereken işlem değeri, belirli bir zaman aralığı içinde ne kadar değerle işlem yapıldığını bize gösterir.
 

Aktif adresler

Aktif adresler, belirli bir zaman aralığında aktif olan blockchain adresleridir. 

Ödenen işlem ücretleri

Muhtemelen bazı kripto varlıklar için daha önemli olan işlem ücreti, bize blok alanına yönelik talep hakkında bilgi verir. Bunları bir açık artırmadaki teklifler olarak düşünebiliriz: kullanıcılar, işlemlerinin kısa süre içinde dahil edilmesi için birbirleriyle rekabet eder. Daha yüksek teklif verenlerin işlemleri daha kısa sürede onaylanırken (kazılırken) düşük teklif verenlerin daha uzun bir süre boyunca beklemesi gerekir.
 

Hash oranı

Hash oranı, Proof of Work kripto paralarda ağ sağlığını ölçmek için yaygın olarak kullanılan ölçütlerden biridir. Hash oranı ne kadar yüksek olursa, bir %51 saldırısı gerçekleştirmek de o kadar zordur. Fakat hash oranının zamanla artması, muhtemelen düşük masraf ve daha yüksek kar nedeniyle madenciliğe yönelik ilginin arttığını da gösterebilir. Bunun aksine hash oranının azalması, madencilerin çevrimdışı kaldığını çünkü ağın güvenliğini sağlamanın artık onlar için karlı olmadığını işaret eder.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)