GÜNCEL HABERLERKÜTÜPHANE

Hoş geldin Yeni Yıl Bize Neler Getirdin ?

Merhaba sevgili okuyucu; yeni umutlar, yeni mutluluklar ve yeni hedefler dileyerek ve Hoş geldin yeni yıl diyerek selamlıyorum sizi.

Sözü fazla uzatmadan ve vaktinizi de almadan 2022 yılında bizi bekleyen piyasa haberlerinin neler olduğuna bir göz atalım.

Mutlu Yeni Yıllar

Avrupa Borsalarında 2022 Beklentileri

teknik analiz

BloombergHT’nin haberine göre Avrupa borsalarında 2022’de ralli beklentisi öne çıkıyor.

Yeni virüs varyantı omikron ve uygulanan karantinalar, gelecek sene Avrupa borsalarındaki ralliyi sonlandıramayabilir

Bloomberg’in 17 katılımcıyla gerçekleştirdiği anketine göre Stoxx 600 endeksi 2022 sonunda yüzde 9.3 oranında yükselecek.

JP Morgan Chase Stratejisti Mislav Matejka pozitif katalizörlerin henüz bitmediğini, stagflasyon endişelerinin azalmasıyla hisse senetlerinin muhtemelen gelecek sene de yükseleceğini öngördü. Stratejist, omikron varyantının gelecek sene ‘oyun değiştirici’ etkisi olmayacağını ifade etti.

Avrupa Borsaları bu yıl yüzde 18’lik ralliyle üst üste rekorlar kırmasının ardından Kasım ayında son virüs dalgası ve yeni varyantın karantinaları gündeme getirmesiyle geriledi. Ancak Bloomberg anketine katılan stratejistler bu risklerin geçici olduğu, maliye ve para politikalarının da ralliyi destekleyeceği görüşünde.

Hisse senetleri için olumlu görüşte olan Societe Generale Stratejisti Roland Kaloyan ise yeni varyantların volatilite kaynağı olduğunu, ancak Şubat 2020’ye kıyasla dünyanın buna daha hazırlıklı olduğunu vurguladı.

Borsa İstanbul için 2022 Beklentileri

Borsa İstanbul‘da BIST 100 endeksinin bu yıl alış ağırlıklı seyrini koruması bekleniyor.

Küresel bazda artan enflasyon baskısı sonrası “şahinleşen” önemli merkez bankaları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, pay piyasaları için başlıca risk unsurları olmayı sürdürüyor.

AA Finans Analisti ve Stratejist Cüneyt Paksoy, yaptığı açıklamada, “şahinleşen” merkez bankaları nedeniyle gözlerin özellikle ABD Merkez Bankası‘na (Fed) çevrildiğini ifade ederek, “Son toplantıda 3 faiz artışından bahseden ve tahvil alımında azaltımı sürdüren Fed’in ne kadar şahin olacağı, yüksek seviyelerde işlem gören ABD borsaları ve buna paralel tüm borsalar için kritik önemde.” dedi..

Paksoy, 2022’nin, borsalar için oynaklığın arttığı ve ara ara her iki yönde sert hareketlerin görülebileceği bir yıl olma potansiyeli taşıdığını belirterek, S&P 500 endeksinin 4.600-4.700 üzerinde kaldıkça küresel pay piyasalarındaki yükseliş eğilimini desteklemesinin bekleneceğini söyledi.

Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan yükselişin önemli bir bölümünün çok sert bir düşüş ile geri verildiğini kaydeden Paksoy, şimdilik bu düşüşün sindirilmeye çalışıldığını, yükseliş trendinin ise hala teknik ve temel gerekçelerle masada olduğunu ifade etti. (kaynak)

Bitcoin için 2022 Beklentileri (kaynak)

Bitcoin BeklentileriBitcoin ve kripto para birimleri, son on yılda çoğaldıktan sonra, son yıllarda 2 trilyon dolarlık devasa bir pazara ulaştı. Kripto para piyasalarındaki düşüşler devam ederken yılın sonuna doğru uzmanlar önemli tahminlerde bulundu.

Bitcoin ve kripto fiyatları şahin bir Fed karşısında önemli bir baskı altına girerken, bir akademisyen, Bitcoin’in kendisi hayatta kalamayacak olsa bile, kripto para biriminin merkez bankaları altında “ateş yaktığını” söyledi.

Cornell Üniversitesi’nde uluslararası ticaret politikası kıdemli profesörü Eswar Prasad bu ay CNBC’ye verdiği demeçte, “Bitcoin’i sevmeyebilirsiniz, ancak sonuçta hepimize doğrudan veya dolaylı olarak fayda sağlayabilecek bir devrim başlattı” dedi.

Bitcoin ve kripto para birimlerinin yatırımcıları, Wall Street ve teknoloji şirketleri arasında son yıllarda artan popülaritesi, Fed ve diğer büyük merkez bankalarını ulusal para birimlerini nasıl dijitalleştirebileceklerini keşfetmeye teşvik etti.

Kripto borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell bir röportajda, “Yıl sonunda şimdiye kadar daha yüksek olacağımızı bekliyordum” dedi.

Powell, kripto paralara ilişkin ana akım farkındalığın oluşması ve düzenleyicilerin harekete geçme sinyalleri vermesi nedeniyle 2022’nin Bitcoin için daha iyi bir yıl olabileceği görüşünde. Powell daha önceden de Bitcoin 40 bin doların altına düşerse satın alırım açıklaması yapmıştı.

DİJİTAL PARANIN ÖTESİNE GEÇİLDİ

San Francisco merkezli Blockchain Capital LLC’nin genel ortağı Spencer Bogart, “Sadece dijital paranın ötesine geçtik. NFT’lerin bir alt kategorisi olarak finansal hizmetler, sanat, oyun, Web 3.0, merkezi olmayan sosyal medya, oynayarak kazanın gibi birçok yenilik meydana geldi” dedi.

Bogart’a göre, NFT’ler gibi sektörlerin aniden ortaya çıkması, yatırımcılara neleri kaçırabileceklerini gösterdi.

Yukarıda belirtilen yazılardan hareket ile;

  • yeni yıl süresince yine FED ha faiz arttırdım ha arttıracağım diyerek ensemizde boza pişirmeye devam edecek,
  • Bitcoin bak düşüveririm haaa diyerek yatırımcılarına illallah dedirtecek,
  • yatırımcılar olarak biz de ya sabır çekmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. 🙂

Şaka bir yana tüm yatırımcıların bol kazançlar sağladığı bir sene olmasını diliyorum.

Yeni makalelerde görüşmek üzere.

Diğer kategorilerdeki makalelere göz atmayı unutmayın, keyifli okumalar dilerim. 🙂

Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte ve sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)