GÜNCEL HABERLERTEMEL ANALİZ

Satışların Maliyeti Tablosu

Yeniden merhaba sevgili okuyucu. Her birimiz çarşı pazar gezdiğimiz zaman veya bir ürün alacağımız zaman fiyatlarından şikayet ederiz. Bu ne kadar yüksek bir fiyat, bu fiyata nasıl bir şey alacağız gibi serzenişlerde bulunuruz. İşte bugün bu fiyat denilen şeyin içindeki maliyetler üzerinde duracağız. Hazırsanız Satışların Maliyeti Tablosu geliyor 🙂

Satışların Maliyeti Tablosu

Her ürün fiyatı içinde birtakım maliyetler barındırmaktadır. Bu maliyetler ve işletme kârı fiyata dahil olmakta ve nihai tüketicinin cebinden çıkacak olan fiyatı belirlemektedir. İşin akademik dili ile sizi uğraştırmadan basitçe aktarmaya çalışayım.

Satışların Maliyeti
Satışların Maliyeti
  • Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri : Mamulün bünyesine giren, mamulün temel öğesini oluşturan ve mamulün bünyesine doğrudan yüklenebilen maddelerin kullanımı bu grupta yer alır. (Lastik üretiminde kauçuk, ekmek üretiminde un gibi malzemeler bu kapsamdadır.)
  • Direkt İşçilik Giderleri : Mamulü meydana getirmek için harcanan ve maliyetlere doğrudan yüklenebilen direkt işçilik giderlerini içerir.
  • Genel Üretim Giderleri : Üretim faaliyetleri ve bu faaliyetlerle ilgili olarak yapılan hizmetlere ilişkin direkt ilk madde ve malzeme ile direkt işçilik giderleri dışında kalan giderleri içerir.
  • Yarı Mamul Stoklarında Değişim : Henüz mamul haline gelmemiş fakat ilk madde ve malzeme ile işçilik ve genel üretim giderlerinden pay almış, üretim aşamasındaki maddelerin dönem başı stoku ile dönem sonu stoku arasındaki fark bu grupta yer alır.
  • Mamul Stoklarında Değişim : Direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik, genel üretim giderleri ve yarı mamul kullanım tutarlarının toplamı üretim maliyetini verir. Dönem başı mamul stoku ile dönem sonu mamul stoku arasındaki farkı ifade eden mamul stok farkının üretim maliyetine eklenmesiyle satılan mamulün maliyetine ulaşılır.

İşletmenin satılan mamul maliyeti, satılan ticari mal maliyeti ve satılan hizmet maliyetinin toplamı, gelir tablosunda “Satışların Maliyeti” bölümünde yer alan tutarları ifade eder.

Fiyatların oluşumu hakkındaki makalemize göz atmanızı tavsiye eder, sağlıcakla ve sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın.

Yeni yazılarda görüşmek üzere, sormak istediğiniz, incelenmesini istediğiniz yada merak ettiğiniz hususlarda, yazı yazılmasını istediğiniz konuları yorumlara yazmaktan çekinmeyin lütfen.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

kucukyatirimcigunlugu.com adresinin sürekli gelişmesi için lütfen reklamları kapatmayınız :)